Доступність посилання

ТОП новини

«Тимчасово не прикритий». Чи зможе Росія після української атаки використовувати кримський аеродром?


Військові вертольоти на одному з аеродромів Росії в анексованому Криму. Архівне фото
Військові вертольоти на одному з аеродромів Росії в анексованому Криму. Архівне фото

Дрони Служби безпеки України успішно атакували в анексованому Криму аеродром «Кіровське», який ще з радянського періоду входив до складу льотно-випробувального центру. Під час війни Росії проти України сюди були перекинуті вертольоти з аеродрому «Джанкой», а нещодавно на аеродромі «Кіровське» почали будувати бетонні укриття для авіаційної техніки, що свідчить про серйозні наміри щодо його використання. Чи можливо буде його експлуатувати тепер, розбиралися Крим.Реалії.

У ніч на 28 червня дрони Служби безпеки України атакували російський аеродром «Кіровське» на сході Криму, повідомляє прес-служба відомства.

Стверджується, що в результаті атаки було знищено вертольоти Мі-8, Мі-26 і Мі-28, а також ЗРПК «Панцир-С1».

«Було завдано вогневого ураження по місцях дислокації авіаційного компонента, засобах протиповітряної оборони, складах зберігання боєприпасів, а також розвідувальним та ударним БПЛА противника. Наявні дані свідчать про знищення багатоцільових та ударних гелікоптерів Мі-8, Мі-26 та Мі-28, а також самохідного зенітного ракетно-гарматного комплексу «Панцир-С1». Протягом ночі на ворожому аеродромі відбувалася вторинна детонація», – йдеться в повідомленні.

Уночі в районі аеродрому «Кіровське» справді чули вибухи, повідомили підписники телеграм-каналу «Кримський вітер».

Уранці 28 червня Міноборони РФ заявляло, що Крим атакували щонайменше дев'ять безпілотників. Згідно з повідомленням, ППО РФ їх нібито збила.

Пожежа на аеродромі «Кіровське» тривала протягом дня, дим було видно на багато кілометрів, «Кримський вітер» опублікував відео.

Супутники NASA Firms фіксували множинні осередки загоряння: у західній і східній частинах аеродрому, а також біля злітної смуги в місцях стоянок авіаційної техніки.

Після пожежі супутникова зйомка зафіксувала сліди вигоряння на місцевості на площі близько одного квадратного кілометра.

Генеральний штаб Збройних сил України вказав у зведенні за 30 червня три знищені вертольоти противника. У попередні дні 28 і 29 червня серед втрат ЗС РФ вертольотів не було.

Вибухи в районі аеродрому «Кіровське» лунали й раніше, зокрема в серпні 2024 року, але про будь-які збитки для інфраструктури та авіаційної техніки тоді не повідомлялося.

Колишній аеродром випробувального центру

Аеродром «Кіровське» був збудований після Другої світової війни і на ньому базувалася винищувальна авіація. З 1961 року тут проводилися випробування авіаційної техніки. Після розформування винищувального полку 1979 року аеродром було повністю передано у відання 3-го науково-випробувального управління ДК НДІ ВПС (в/ч 36851) – служба льотних випробувань авіаційних комплексів протичовнової оборони. У складі 3-го управління були, зокрема, полігони «Меганом» і «Чауда».

Льотно-випробувальний центр МО РФ у смт. Кіровське, анексований Крим. Архівне фото
Льотно-випробувальний центр МО РФ у смт. Кіровське, анексований Крим. Архівне фото

Проводилися випробування авіаційної техніки ВМФ, а також випробування всіх авіаційних рятувальних систем, включно з парашутними системами космічних апаратів, що спускаються. Аеродрому було виділено полігон в акваторії Чорного моря в районі мису Чауда і Феодосійській затоці для випробувань протичовнових систем.

Аеродром «Кіровське» в анексованому Криму. Скріншот супутникової карти Google
Аеродром «Кіровське» в анексованому Криму. Скріншот супутникової карти Google

У лютому 1992 року Управління перейшло під юрисдикцію України і на його базі на базі було сформовано 168-й льотно-випробувальний комплекс Повітряних сил України.

На аеродромі «Кіровське» базувалася знаменита пілотажна група «Українські Соколи»
Військовий експерт

«Також на аеродромі «Кіровське» базувалася знаменита пілотажна група «Українські Соколи». Тут для літаків українських асів була вся необхідна інфраструктура, а крім того, в Криму в році менше непогожих днів, ніж в інших регіонах України, що створює сприятливі умови для проведення тренувальних польотів», – на умовах анонімності розповідає Крим.Реалії військовий експерт із Криму, колишній український офіцер, підполковник запасу ЗСУ.

Після анексії Криму аеродром перебуває в підпорядкуванні Державного льотно-випробувального центру Міністерства оборони РФ імені В.П. Чкалова (в/ч 38651).

Російські військові почали використовувати «Кіровське» відразу ж після захоплення Криму.

«Протягом останніх трьох тижнів щоночі на аеродромі в Кіровському приземляються військові транспортні літаки Збройних сил Російської Федерації, доставляють людей і військову техніку. Тому кількість військових сил у Криму зростає щодня», – заявив на прес-конференції 9 квітня 2014 року на той момент глова Кримського медіацентру Міноборони України Владислав Селезньов.

Владислав Селезньов
Владислав Селезньов
Ці параметри відповідають аеродрому 1-го класу, таку смугу можуть використовувати практично всі російські винищувачі-бомбардувальники і штурмовики
Військовий експерт

«Аеродром «Кіровське» має бетонну смугу завдовжки 3 кілометри і завширшки 54 метри, а також резервну ґрунтову смугу завдовжки 2,2 км – вона йде паралельно основній. Ці параметри відповідають аеродрому 1-го класу, таку смугу можуть використовувати практично всі російські винищувачі-бомбардувальники і штурмовики, а також військово-транспортні літаки», – коментує військовий експерт із Криму.

У травні-червні 2016 року на аеродромах «Кіровське», «Бельбек» і полігоні «Чауда» проходив третій етап всеросійського конкурсу «Авіадартс-2016». Це прикладні змагання між військовими льотчиками в умінні долати систему ППО умовного противника, вражати наземні цілі за допомогою некерованих ракет, авіаційних гармат і керованих протитанкових ракет.

Російський військовий вертоліт Ка-52 проводить показові авіаудари на конкурсі льотної майстерності «Авіадартс-2016» в анексованому Криму. Архівне фото
Російський військовий вертоліт Ка-52 проводить показові авіаудари на конкурсі льотної майстерності «Авіадартс-2016» в анексованому Криму. Архівне фото

Аеродром «Кіровське» РФ використовувала, зокрема й для відпрацювання елементів повномасштабного вторгнення в Україну.

Так, у березні 2021 року в межах масштабного командно-штабного навчання на територію Криму з Росії перекинули 350 військовослужбовців, бойові машини, літаки Іл-76МД Військово-транспортної авіації російських Військово-космічних сил.

«Навантаження в літаки пройшло приховано рано вранці на аеродромі «Кіровське» в Криму. Розвідку об'єкта умовного противника вів розрахунок БпЛА «Орлан-10», який передавав розвідувальні дані на монітори пункту управління в режимі реального часу. Потім на майданчик приземлення було десантовано посилений парашутно-десантний батальйон і бойову техніку», – йшлося в повідомленні Міноборони Росії.

Проведення російських військових навчань із висадкою десанту в анексованому Криму, березень 2021 року
Проведення російських військових навчань із висадкою десанту в анексованому Криму, березень 2021 року

У перші два роки повномасштабної війни про використання аеродрому «Кіровське» нічого не відомо. У квітні 2024 року після результативного удару ЗСУ по аеродрому «Джанкой» частину гелікоптерів звідти було перекинуто на аеродром «Кіровське».

Того ж місяця розвідка Великої Британії зафіксувала, що Росія в Криму змушена застосовувати низку обманних методів через удари армії України. Зокрема, на аеродромі «Кіровське» на бетоні було намальовано приманки російських винищувачів.

У червні нинішнього року OSINT-аналітик Def Mon написав у соцмережі X, що Росія почала споруджувати укриття для літаків на аеродромах у Криму, зокрема на аеродромі «Кіровське».

Підполковник запасу ЗСУ тоді прокоментував Крим.Реалії, що Україна має достатній арсенал засобів для ураження не тільки легких ангарів на кримських аеродромах, а й бетонних споруд, призначених для захисту військових літаків і вертольотів.

Український удар, можливо, зруйнував плани використання цього аеродрому або відсунув їх на невизначений термін
Військовий експерт

«Кілька типів ракет, наявних на озброєнні ЗС України, здатні пробивати бетонні споруди. До них належать ракети Х-29, Х-25, «Нептун» і Storm Shadow/SCALP-EG. Впораються з цим захистом і деякі українські дрони, наприклад далекобійні ракети-дрони «Паляниця» і «Пекло» або E-300 Enterprise», – сказав експерт.

Атака по аеродрому, що послідувала за цим, довела, що це дійсно так.

«Український удар, можливо, зруйнував плани використання цього аеродрому або відсунув їх на невизначений термін, – коментує цю атаку військовий експерт із Криму. – Примітно, що при цьому було знищено ЗРПК «Панцир-С1», який мав забезпечувати ППО об'єкта. Тепер аеродром тимчасово не прикритий, а його інфраструктура частково зруйнована».

Багатоцільові та ударні

Усі три типи гелікоптерів, що зазначені у списку втрат на аеродромі «Кіровське», широко використовуються Збройними силами Росії під час повномасштабного вторгнення в Україну.

Гелікоптер Мі-8, розробка і виробництво якого почалися ще за часів СРСР, є наймасовішим дводвигунним гелікоптером у світі. За підрахунками експертів, з 1965 і по 2021 рік було вироблено понад 12 тисяч одиниць.

Вертоліт Мі-8
Вертоліт Мі-8

Мі-8 є вертольотом подвійного призначення, тобто може використовуватися як для цивільних цілей, так і для військових.

Вертоліт Мі-8 має такі характеристики:

  • максимальна злітна вага – 12 000 кг;
  • максимальна швидкість польоту біля землі – 250 км/год;
  • крейсерська швидкість польоту на висоті 500 метрів – 225 км/год;
  • максимальна висота польоту за нормальної злітної маси – 4500 м;
  • дальність польоту – 365 км;
  • дальність польоту з двома додатковими паливними баками – 1305 км.

На вертоліт можуть бути встановлені по бортах знімні ферми з озброєнням, серед якого можуть бути некерована ракетна установка або авіабомби загальною вагою до 1100 кг. Також Мі-8 озброєний кулеметом, встановленим у нижньому склінні кабіни.

Гелікоптер Мі-8 використовували у всіх війнах і військових конфліктах після 1965 року, в яких брали участь Радянський Союз і Російська Федерація.

Мі-28Н «Нічний мисливець» – за кодифікацією НАТО: Havoc – «Спустошувач» – радянський і російський ударний вертоліт. Призначений для пошуку і знищення в умовах активної вогневої протидії танків та іншої броньованої техніки, а також малошвидкісних повітряних цілей і живої сили противника. Прийнятий на озброєння ЗС РФ у грудні 2013 року.

Мі-28 здатний здійснювати фігури вищого пілотажу: «петлю Нестерова», переворот Іммельмана, «бочку», політ боком, політ назад, убік зі швидкістю до 100 км/год, розворот із кутовою швидкістю до 117 градусів/с. Максимальна кутова швидкість крену становить понад 100 градусів на секунду.

Російські ударні вертольоти Мі-28 у небі над анексованим Севастополем, архівне фото
Російські ударні вертольоти Мі-28 у небі над анексованим Севастополем, архівне фото

Екіпаж вертольота становить дві людини, максимальна злітна маса – 12100 кг, а маса бойового навантаження – 2300 кг. Мі-28 здатний розвивати максимальну швидкість 300 км/год, дальність польоту становить 450 км, а з додатковими баками – 1087 км. Статична стеля – 3600 м, динамічна стеля – 5600 м, швидкопідйомність – 13,6 м/с.

Вертоліт має вбудоване стрілецько-гарматне озброєння – 30-мм гармату 2А42 з боєкомплектом 250 снарядів. Також є чотири точки підвіски, на яких можуть бути розміщені ракети різного призначення, керовані і некеровані, класів «повітря – поверхня» і «повітря – повітря», а також 30-мм гармата НППУ-28. На підвісці може бути розміщений КМГУ-2 – контейнер для малогабаритних вантажів, для постановки мінних загороджень. У модифікації Мі-28НМ реалізовано можливість нести авіабомби вагою до 500 кг.

У Криму «Нічні мисливці» базуються на аеродромі «Джанкой», у складі 39-го вертолітного полку 27-ї змішаної авіаційної дивізії 4-го командування ВПС і ППО Південного військового округу. У квітні 2024 року після атаки Сил оборони України на аеродром «Джанкой», частина вертольотів, за даними телеграм-каналів, була перекинута на аеродром «Кіровське».

Набагато рідкіснішим є важкий транспортний вертоліт Мі-26. Він є найбільшим у світі серійно випущеним транспортним вертольотом. У народне господарство СРСР надійшов у 1986 році.

Гелікоптер Мі-26 призначений для:

  • перевезення вантажів на зовнішній підвісці або всередині вантажної кабіни вагою до 20 тонн, допускається одночасне перевезення в г/к і на зовнішній підвісці із сумарною вагою не більше 20 тонн;
  • транспортування хворих або поранених, із забезпеченням догляду за ними, для чого гелікоптер оснащується відповідним обладнанням;
  • перевезення 82 десантників зі зброєю і спорядженням.

Екіпаж вертольота складається з п'яти осіб.

У військовій модифікації Мі-26Т покритий бронеплитами, має шкворневі установки РПК, АК, АКМ; оснащений некерованими ракетами НУР В8В20А; 23-мм гарматою ГШ-23Л.

У 2018 році був модернізований до версії Мі-26Т2В, характеристик у відкритому доступі немає.

Також існує модифікація Мі-27 – це повітряний пункт управління бойовими діями загальновійськових армій. Було випущено всього два таких вертольоти.

Моніторингові канали часто фіксують Мі-26 на прольоті від аеродрому «Кіровське» до Феодосії або Керчі, а також через Керченську протоку.

У жовтні 2022 року Мі-26 був помічений на супутникових знімках на аеродромі «Бельбек».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокуватидоступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://d2jpzw9atzli5g.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagramта ViberКрим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG